Bookmark and Share

Boj o vítězství ztěžovalo hasičům počasí

Vydáno dne 02. 06. 2006 (3927 x přečteno)

Počasí na zahajovacím závodě Velké ceny OSH Přerov (VC) v Hlinsku bylo nečekaně přívětivé. Jeho vrtkavost v posledních týdnech nezná mezí, což se projevilo na druhé soutěži VC konané 28. května ve Lhotě u Lipníku. Chvílemi svítilo slunce, z ničeho nic však přišel mrak a kdo mohl, ten se schovával před kapkami deště v úkrytu plátěných přístřešků postavených v okolí soutěžní dráhy. Soutěže se zúčastnilo 19 družstev mužů a 8 družstev žen.


Na nástupu jsme byli prvně svědky zpřísněné evidence přihlášených družstev, kdy každé družstvo bylo důkladně zkontrolováno, zda je na nástupu přítomno v počtu čtyř řádně ustrojených členů. Kdo toto pravidlo nedodržel, nebyl mu započítáván jeho výkon do Velké ceny. Nejen tato změna má údajně vést ke zvýšení úrovně Velké ceny. Zda se toho dočkáme ukáže až čas. Zatím jsou kolem toho jen nepříjemné tahanice a emotivní gesta.

Osobně si myslím, že když přijde na nástup o 20 lidí více, úrovni soutěže příliš nepomůže. Aby měla soutěž dobrou úroveň je dle mého potřeba začít z jiného konce. Velká cena expanduje a termínů v kalendáři je rok od roku více. Ne každý si však pořadatelství zaslouží. Na soutěž Velké ceny by mělo vše být připraveno s maximální pečlivostí. Od připraveného sportoviště počínaje, technickým zabezpečením, ohodnocením závodníků, kvalitním občerstvením či mediální prezentací konče. Soutěž nesmí mít hluchá místa. Pořád se musí něco dít, vše mít svůj řád i spád. Jedině pak bude mít hasičský sport co nabídnou divákům, kteří dotváří tu správnou atmosféru.
První se postavili na start domácí borci. Podmočená trať po předešlých deštivých dnech a nepříliš dobře střižený trávník jim při jejich pokusu příliš štěstí nepřinesly - 22,22 s.
 

V kategorii mužů se z vítězství radovali podobně jako v Hlinsku muži z Radíkova, kteří zvládli požární útok na 3B hadice v čase 18,78 sekund. O necelou desetinu sekundy skončily druhé Paršovice – 18,86 s.

Na třetím až pátém místě se seřadila družstva mužů z Hlinska 19,65 s., Valšovic 19,70 s. a z Olšovce 19,94s.

Družstva s vyšším startovním číslem měla díky dešti ještě více ztížené podmínky pro splnění požárního útoku. Mnoho družstev se potýkalo s pády u základny a pak dohánělo časové ztráty na trati. Horní Újezd to zvládl s vypětím všech sil - 26,69 s.

Černotín i přes veškerou snahu útok nedokončil.

Při zkracování tratě a posouvání terčů k základně pro ženy došlo k poruše spojení mezi časomírou a terči. Ani fyzické přesvědčování technice nepomohlo....

K vybavení rozhodčích proto k obvyklým praporkům červené a bílé barvy signalizujícím úspěšnost pokusu přibyla další pomůcka - stopky. Rozhodčí se této nečekané povinnosti zhostili s maximální odpovědností a soutěž mohla zdárně pokračovat.

Děvčata z Kunovic (VS) napodobila muže z Radíkova a pokusem v čase 19,8 sekund si rovněž zajistila druhé vítězství v řadě.

Na druhém místě skončilo Hlinsko 20,6 s. 

Třetí bylo Podhoří 21,8 s. a čtvrté Opatovice 22,2s.

Poslední platný pokus v čase 33,2 měly Paršovice.

O největší rozruch se však bezesporu postarala děvčata z Radkovy Lhoty. Drobná chybička se objevila během provedení jejich požárního útoku na rozdělovači, na kterém byla jedna hadice chycena přes zub. Rozdělovač s hadicemi naplněnými vodou se vznesl do vzduchu jako raketa země-vzduch a voda vytryskující z netěsného spoje skropila během divokých kotrmelců všechny poblíž. Úsměv na rtech se i přesto nevytratil nejen z tváří diváků, natožpak soutěžících děvčat.

Na vyhodnocení nastoupily sbory opět v čtyřčlenném složení.

Pak přišlo na řadu předávání pohárů a kontrola účasti kvůli přidělení bodů do Velké ceny.
Paršovice si pohár za druhé místo plně zasloužily pro svůj bezchybný výkon, ke kterému je zvlášť motivoval jejich pozdní příjezd na soutěž, díky kterému nemohly bojovat o cenné body do Velké ceny.

Vítězové Radíkov a Kunovice.

 Další články

Velká cena OSH Přerov

  Skupiny článků


  Pořadí Družstvo OkresČas č.1Čas č.2 Výs. čas Media
  Muži
  1 Radíkov Přerov - - 18,78
  2 Paršovice Přerov - - 18,86
  3 Hlinsko Přerov - - 19,65
  4 Valšovice (Hranice VI) Přerov - - 19,70
  5 Olšovec Přerov - - 19,94
  6 Radkova Lhota Přerov - - 20,58
  7 Milotice nad Bečvou Přerov - - 20,59
  8 Kokory Přerov - - 20,90
  9 Ústí Přerov - - 20,92
  10 Výkleky Přerov - - 21,08
  11 Opatovice Přerov - - 21,54
  12 Lhota Přerov - - 22,22
  13 Jindřichov Přerov - - 22,55
  14 Drahotuše (Hranice IV) Přerov - - 23,37
  15 Horní Újezd Přerov - - 26,69
  16 Podhradní Lhota Kroměříž - - 36,82
  17 Černotín Přerov - - NP
  17 Čechy Přerov - - NP
  17 Provodovice Přerov - - NP
  Pořadí Družstvo OkresČas č.1Čas č.2 Výs. čas Media
  Ženy
  1 Kunovice Vsetín - - 19,80
  2 Hlinsko Přerov - - 20,60
  3 Lipník nad Bečvou V-Podhoří Přerov - - 21,80
  4 Opatovice Přerov - - 22,20
  5 Černotín Přerov - - 22,60
  6 Jindřichov Přerov - - 25,40
  7 Paršovice Přerov - - 33,20
  8 Radkova Lhota Přerov - - NP