Bookmark and Share

Vyhodnocení 19. ročníku Velké ceny v Provodovicích

Vydáno dne 04. 09. 2013 (3176 x přečteno)

Se začátkem podzimu je spojeno každoroční ukončení sezóny závodů v požárním sportu. Přichází s ním také čas k jejímu celkovému shrnutí a vyhodnocení. Jinak tomu není ani v přerovském okrese. Jak shrnout letošní již 19. ročník Velké ceny OSH Přerov Memoriálu Leopolda Koutného? Úvodem několik čísel a statistik...


O body letos bojovalo celkem 26 družstev mužů a 17 družstev žen. V mužské kategorii se stejně jako předchozí rok se 17tkovými časy nešetřilo. Na 13ti soutěžích se v této kategorii podařilo zaběhnout celkem 49krát 17tkový čas (loňský rok 43krát). Mužská družstva nezaváhala a zvýšila i počet časů pod 17 vteřin. Okolo 16ti vteřin se podařilo časomíru zastavit celkově 9krát (v loňském roce se podařilo zaběhnout 4krát). O těchto devět nejlepších časů sezóny se zasloužila hned 4 mužská družstva a to: Kunovice (16.83s), Špičky (16.93s), Radkova Lhota (16.98s) a Olšovec. Za zmínku určitě stojí to, že Olšovci se podařilo hranici 17ti vteřin pokořit celkově 6krát.

Pozadu ale nezůstala ani kategorie žen. Oproti loňskému roku se vydařilo neuvěřitelných 21 časů pod hranicí 18ti vteřin. Mnohem větším úspěchem v této kategorii je ale počet 16tek. Děvčata z naší ligy nelenila a zaběhla jich letos celkově jedenáct. Tyto časy se povedly družstvům žen z Milotic nad Bečvou (2krát), Radíkova (4krát) a Pravčic (5krát).

 

Velká cena Provodovice

Třinácté a zároveň poslední kolo proběhlo v sobotu 31.8.2013 v Provodovicích. Slunečné počasí téměř po celý den přilákalo do místního areálu pouze 23 družstev mužů a 10 družstev žen. Tato poměrně malá účast pořadatele nemile překvapila. Na místní trati jsou k vidění vždy pěkné výsledky a nebylo tomu jinak ani tuto sobotu. 

Těsně pod hranici 18ti vteřin se v Provodovicích vešlo družstvo Jindřichova. S časem 17.99s obsadilo 8. příčku. Body za 7. místo získala Radkova Lhota za čas 17.64s. Šestý nejlepší čas 17.62s byl k vidění od mužů z Hlinska. První pětku uzavíraly Malhotice s časem 17.55s. Bramborový stupínek tentokrát patřil klukům z Mladcové za čas 17.45s. Posledních 15 bodů za 3. místo si připsalo družstvo z Valšovic, těm se časomíra zastavila na čase 17.28s (LP 17.07s). Druhý nejlepší útok - 17.22s (PP 17.04s) se podařil klukům ze Špiček, kteří v tomto roce jezdili také závody extraligy. Na dráze v Provodovicích se jim podařilo zaběhnout v čase 17.22s (PP 17.04s). Ani náročný přejezd z posledního závodu Extraligy ČR v Lavičkách neubral sil klukům z Olšovce. Celkové 1. místo měli pro letošní rok už jisté, ale i tak předvedli jak kvalitní a sehraný tým jsou. Čas 16,49s (PP 16,24s) se nepodařilo nikomu překonat a kluci získali poslední plný počet bodů za 1. místo.

Po krátké přestávce na zkrácení trati se do boje o poslední cenné body pustila kategorie žen.

Pod 19ti vteřinovou hranici se jako poslední vlezlo družstvo žen z Paršovic. S časem 18.97 obsadilo 6. místo. Pátá příčka patřila Býškovicím za výsledný čas 18.42s. Pěkný 17tkový čas – 17.88s se podařil nositelkám zelených dresů – Kunovicím, se kterým obsadily 4. místo. Ze třetí startovní pozice si 3. místo vybojovaly holky ze Stříteže nad Ludinou. Těm se podařil opravdu pěkný útok v čase 17.43s (PP 16.91s). O první dvě příčky se rozdělily nositelky červených dresů. Výborný útok jsme mohli vidět v podání družstva z Milotic nad Bečvou. S časem 16.61s (LP 16.56s) získaly pohár za 2. místo. Vítězkami této soutěže se staly již jasné vítězky celého ročníku – Pravčice. Těm se podařilo sestřelit terče v čase 16.51s (PP 16.31s).

Odběhnutím posledního družstva žen, bylo pro tento rok dobojováno a čekalo se na slavnostní vyhlášení. Během přestávky proběhla porada velitelů družstev s rozhodčími. V diskuzi šlo především o zhodnocení letošní sezóny jak ze strany rozhodčích, tak zástupců soutěžních družstev, padlo tady několik připomínek a návrhů co příští rok změnit, apod. Mezitím pořadatelé nachystali vše potřebné pro slavnostní nástup. Nejdříve se začalo s vyhlašováním soutěže „O pohár starosty obce Provodovice“ a poté přišlo na řadu celkové vyhodnocení celého seriálu VC OSH Přerov.

První desítku letošního ročníku v mužské kategorii uzavíralo družstvo mužů z Malhotic s 83 body. Deváté místo obsadily s 86 body Pravčice, těm se více daří v Podhostýnské lize, kde letos již mají jisté celkové 1. místo. Dva body navíc stačily Hlinsku na 8. příčku. Hranici 100 bodů překonali kluci z Jindřichova, se 105 body se umístili na 7. místě. Celkově 114 bodů se podařilo nasbírat Valšovicím a patřilo jim 6. místo. První pětku nejlepších uzavírali kluci ze Špiček se 120 body. Těsně pod stupni vítězů se umístili se 132 body hasiči z Kunovic. Boj o 3. příčku nakonec vyhrálo družstvo z Mladcové se 136 body. Na stupínek s číslem 2 si nastoupilo družstvo mužů z Radkové Lhoty s konečným součtem 156 bodů. S náskokem 45 bodů si na nejvyšší stupínek i v letošním roce vystoupali kluci z Olšovce.Ti předváděli skoro vždy stabilní a velmi pěkné výkony.. I přes absenci 2 závodů v rámci Velké ceny získali 8krát 1. místo a nasbírali celkově 201 bodů. Těmito čísly jen potvrdili, že celkové 1. místo si nezaslouží nikdo jiný. 

Po kategorii mužů přišlo na řadu vyhlášení kategorie žen. I v této kategorii bylo před závodem v Provodovicích již rozhodnuto. S náskokem 60 bodů se vítězkami stalo družstvo z okresu Kroměříž – Pravčice - se 161 body.  Holkám z Pravčic se podařilo během závodů Velké ceny nasbírat celkem 7krát body  za 1. místo.  Pěkný počet 101 bodů stačilo družstvu žen z Milotic nad Bečvou na 2. místo. S 90 body 3. příčku obsadilo Hlinsko. Jeden bod dělil od vítězné bedny holky ze Stříteže, ty s 89 body obsadily 4. místo. Páté místo patřilo holkám z Radíkova s 88 body.

Během celého ročníku probíhala také soutěž o nejrychleji sražený terč. Tuto soutěž v mužské kategorii vyhrál pravý proud z Olšovce za čas 16.11s (16.6. v Olšovci). V ženské kategorii to byl levý proud z Radíkova za čas 15.97s (6.7. v Jindřichově).

Po oficiálním ukončení se družstva shromáždila u bedny vítězů, začalo fotografování, vzájemné gratulace a slavení, které zde pokračovalo i na večerní zábavě až do pozdních ranních hodin.

Poděkování patří všem pořadatelům 13 soutěží, kteří se pro soutěžící snaží vždy připravit ty nejlepší podmínky. Dále rozhodčím za spravedlivé rozhodování a všem divákům a soutěžním družstvům, kteří se na závodech vzájemně povzbuzují.

Pochvalu za reprezentaci okresu na postupových kolech si letos zaslouží družstvo mužů z Jindřichova a žen z Milotic nad Bečvou. Stejnou pochvalu, ale i gratulaci si zaslouží tři družstva z přerovského okresu, která se pravidelně zúčastňují Extraligy ČR v PÚ. Ti v celkovém hodnocení dopadly: holky z Radíkova na pěkném 2. místě (92 bodů), kluci z Olšovce na 6. místě (111 bodů) a Špičky na 18. místě (39 bodů).

Všem soutěžícím přejeme do další sezóny mnoho štěstí a úspěchů, aby navázaly na letošní výkony nebo ještě lepší! Snad se i v dalším roce budeme na závodech setkávat v tak hojném počtu.

 

Všem vítězným družstvům ještě jednou gratulujeme!

 Další články

Velká cena OSH Přerov

    Skupiny článků